ФУДБАЛШпанија

Зидан: Фрустриран сум и не знам кого да обвинам

РЕАЛ МАДРИД го игра 34. коло во Ла Лига утре од 21 часот против Осасуна.

Екипата на Зинедин Зидан се врати во борбата за титулата откако синоќа Барселона изненадувачки загуби на домашен терен од Гранада со 2: 1. Реал во моментов има два бода помалку од Атлетико и ист број на бодови со Барселона, и се надеваат дека со грешка на Атлетико во последните четири кола ќе можат да ја одбранат титулата.

Првиот критериум за утврдување на пласманот во Ла Лига е меѓусебниот однос, а Реал има подобар однос и со Барселона и со Атлетико Мадрид. Фудбалерите добија слободен ден по натпреварот со Челзи во полуфиналето во Лигата на шампионите, а Зидан се очекува да ротира против Осасуна за да ги спаси играчите.

“Тоа е ужасно важна игра за нас затоа што сезоната е при крај. Не е ни чудо што сме, и покрај многуте проблеми оваа сезона, во игра за два трофеи. Тоа е резултат на многу работа и верба во нас самите. Тие” бев многу посветени цела сезона. ”- рече Зидан.

Тој не знае кој е виновен
Иако неговиот тим изгледаше навистина добро во поголемиот дел од сезоната, Французинот имаше неверојатни проблеми со повредите. Играчите беа повредени 56 пати, а Зидан го немаше на располагање најсилниот тим на скоро ниту еден натпревар.

“Имавме неверојатен број повреди и тоа страшно ме фрустрира. Не знам кој е виновен. Лекари, играчи или јас. Ваква сезона навистина ретко се случува, но што има. И други клубови имаа проблеми , и имавме уште неколку. Некои играчи беа повредени два или три пати и секако не можам да бидам задоволен со тоа. Но, јас гледам позитивно на работите. Ние сме во игра за најголемите трофеи “, рече Зидан , додавајќи дека Серхио Рамос се враќа во составот.

Реал после Осасуна оди во Лондон на реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Челси (1: 1). Тој во шампионатот ќе одигра натпревари со Севилја, Гранада, Билбао и Виљареал.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: