АнглијаФУДБАЛ

Англиски медиуми: Челзи продава 12 играчи за да ја донесе Холандија. Еве кој е отпишан

АНГЛИСКИТЕ медиуми пишуваат со недели за Ерлинг Халанд и за неговото можно пристигнување во Премиер лигата. Досега беше поврзуван со секој од шесте големи клубови, а најновата гласина е поврзана со Челси.

Дејли Меил, Експрес и многу други англиски медиуми тврдат дека Халанд е главната желба на Томас Тухел и дека управата на клубот е подготвена да отиде на сите или на ништо за да го донесе.

Поточно, Челси може да се ослободи од дури 12 играчи за да заработи пари потребни за да се заврши таква работа, секако најголемата во клупската историја.

Трансферот на Халанд во Челси или кој било друг европски клуб не може да чини помалку од 200 милиони евра, а Челси е подготвен да направи драстичен чекор за да ги собере тие пари.

Се споменува заминувањето на Тами Абрахам, Курт Зума, Томори, Дринквотер, Запакоста, Мозес, Ван Гинкел и уште неколку помалку познати фудбалери на Челзи. Клубот од Лондон на нив може да заработи околу 200 милиони евра. Сепак, останува прашањето дали таа сума сепак ќе биде доволна за да се донесе Холандија, претставена од суперагентот Мино Раиола.

Сподели: