Лига на ЕвропаФУДБАЛ

Виљареал со многу среќа го победи Арсенал и дојде на чекор до финалето!

ВИЉАРЕАЛ го победи Арсенал со 2-1 во првиот натпревар од полуфиналето во Лига Европа.

Домаќините поведоа уште во 5-та минута кога Тригеерос, по прекрасната акција на Чукваезе, ја заби топката во голот за 1: 0. Раул Албиол зголеми на 2: 0 во 29-та минута кога Парехо погоди од корнер, а Морено со глава ја прошири топката до втората статива, каде дефанзивецот на Виљареареал беше целосно сам.

Иако доминираше, Виlarареал малку запре по тие два гола, но во 57. минута му помогна Дани Себа кој доби втор жолт картон за туркање.

Арсенал постигна многу важен гол во 73. минута кога Сака доби пенал, а Николас Пепе рутински погоди за 2: 1.

Три минути подоцна Етиен Капуе исто така доби втор жолт картон, за фаул над Пепе, а неколку моменти подоцна судијата го поништи голот на Арсенал за фаул во нападот. На снимката јасно се гледа како двајцата играчи на Виљареал се соборуваат.

Длабоко во судиската компензација Пјер-Емерик Аубамејанг имаше голема шанса за 2: 2, но шутираше директно кон Рули.

Сподели: