ФранцијаФУДБАЛ

Францускиот великан на работ на банкрот. Тој итно треба да најде 80 милиони евра!!!

ФРАНЦУСКИ Бордо се соочува со банкрот по повлекувањето на сопственикот и мнозинскиот акционер, американскиот фонд за улица Кинг Стрит.

Клубот објави дека бил ставен под контрола на локалниот трговски суд откако сопствениците донеле одлука да престанат да го финансираат клубот. Долгот на Бордо во моментов е 60 милиони евра и може да се искачи на 80 милиони евра во следните недели.

Доколку клубот не најде купувач да го отплати долгот пред крајот на сезоната, тој ќе биде исфрлен од лигата.

Четири сценарија за Бордо
L’Equipe пишува за четири сценарија. Доколку клубот не најде купувач, тамошната фудбалска асоцијација ќе му ги одземе сите бодови и ќе го фрли во друга лига. Доколку Бордо прогласи банкрот и купувачот ги преземе долговите, Алијансата ќе му одземе на Бордо 15 поени и сепак ќе мора да биде намалена. Доколку Бордо прогласи банкрот и не се најде купувач, клубот мора повторно да замине во друга лига.

Сите навивачи на клубот се надеваат на последното сценарио. Имено, ако купувач кој може да преземе долг од 60 милиони евра дојде во клубот во следните недели, Бордо би се спасил од банкрот и испаѓање.

Првите предвидувања од Франција не се оптимистички и има секоја шанса Бордо да игра во понизок ранг следната сезона. Хрватскиот играч за врска Тома Башиќ игра за Бордо.

Бордо беше шампион на Франција шест пати, неодамна во 2009 година. Освои и четири купови во Франција.

Лига 1 на работ на банкрот поради непромисленост
Кризата на Бордо е поттикната и од несовесноста на владетелите во Лига 1. За ова детално пишувавме во декември минатата година.

Француските клубови се на работ на банкрот откако ТВ-компанијата „Медијапро“ го откажа договорот со Лига 1.

Договорот што беше потпишан во 2018 година и требаше да започне оваа сезона изгледаше фантастично. Француската лига требаше да добива 1,15 милијарди евра по сезона, 815 милиони од „Медијапро“ и 330 од „БеИН Спорт“. За време на потпишувањето, тоа беше втор по големина договор за ТВ-права во Европа, веднаш по Премиер лигата, пишува Гардијан.

Но, за некои луѓе од францускиот фудбал, договорот веднаш звучеше премногу добро за да биде вистински. Особено откако Серија А одби да ги продаде ТВ-правата на истата компанија бидејќи шефот на лигата Гаетано Мичиче заклучи дека банкарските гаранции на Медиапро едноставно не биле доволно добри.

После тоа, сè тргна надолу.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: